A Franciaországból származó Dukan-diéta az utóbbi években nagy divat lett, több híresség, pl. a Middleton-lányok is ezzel fogytak.
A Dukan-diéta lényege a zsírtalan, tiszta fehérjék fogyasztása, tehát Low Carb, Low Fat diéta. A diétának 4 szakasza van. A szakaszok időtartama attól függ, hogy a fogyni vágyó összesen hány kilótól akar megszabadulni. Ebben az írásban az első két szakaszra koncentrálunk
1. szakasz: Bevezető szakasz: támadás a kilók ellen tiszta fehérjekúrával. Ebben a periódusban kizárólag tiszta fehérjét lehet enni, korlátlan mennyiségben, annyiszor, ahányszor megéhezünk. Fontos: semmi mást nem lehet enni az előírtakon kívül!
Fogyasztható: sovány húsok: marha (kiv. borda, rostélyos), borjú, ló,nyúl, vadhús, belsőség (nyelv, borjú-, marha vagy csirkemáj), bármilyen hal, tenger gyümölcsei, sovány szárnyashús (kacsa, liba tilos), zsírtalan sonka (max. 2-4% zsírtartalom), tojás, sovány tejtermékek (0%-os). Ezen kívül fogyasztható még naponta:1,5 l folyadék, 1,5 evőkanál zabkorpa, sószegény, cukormentes adalékanyagok pl. ecet, fűszerek
Az 1. szakasz átlagos időtartama 5 nap.
2. szakasz: lépegető szakasz - az ideális testsúly eléréséig tart, átlagos időtartama leadandó kilónként 1 hét (7 nap).
Ebben a szakaszban bizonyos zöldségféléket már lehet fogyasztani, nyers, főtt, párolt formában, korlátlan mennyiségben.
Engedélyezett: paradicsom, uborka, retek, spárga, póréhagyma, zöldbab, káposzta, gomba, zeller, édeskömény, padlizsán, cukkini, paprika, répa, cékla, mindenféle leveles zöldség, salátaféle.
Tilos: minden keményítő tartalmú zöldség: burgonya, sárga- és zöldborsó, csicseriborsó, bab, lencse, rizs, mindenféle gabona, articsóka, feketegyökér, avokádó.
Ebben a szakaszban a tiszta fehérje és a fehérje-zöldség napokat váltakozva kell tartani.
A Ducan-diéta vizsgálata alapján a kutatók úgy vélik, hogy a Dukan-diétához hasonló fehérjedús étrendek elősegítik ugyan a súlyfelesleg leadását, de hosszú távon megnövelhetik a vesebetegségek kialakulásának kockázatát.
A spanyol szakértők szerint a sok fehérje fogyasztása a vesekő kialakulásának valószínűségét is fokozza, mert az ilyen étrendek csökkentik a kalciumsók kristályosodását akadályozó kálium-citrát szintjét.
A kalcium a vesekő egyik fő összetevője. A vizelet pH értékét is csökkenti (tehát növeli a vizelet savas vegyhatását), valamint növeli a vizeletben kiválasztott kalcium szintjét.
E tényezők összessége azt jelenti, hogy nagyobb az esélye a vesekő kialakulásának.
A Granadai Egyetem kutatói patkányokon végzett kísérletükben vizsgálták a fehérjében gazdag étrend hatásait.
A kísérletben 10 patkányt magas, 45 %-os proteintartalmú étrenden tartottak, 10 patkányt (kontroll csoport) pedig hagyományos étrenden tartottak. A kutatás 12 hétig tartott, ami emberi életkorban körülbelül 9 évnek felel meg.
Az eredmények azt mutatták, hogy a fehérjedús étrenden élő patkányok testsúlyuk 10 %-át leadták. Nem tapasztaltak azonban csökkenést az állatok koleszterinszintjében illetve vérzsír szintjében.
Az ebbe a csoportba tartozó állatokban 88 %-kal alacsonyabb volt a kálium-citrát szintje is, és vizeletük 15 %-kal savasabb volt, mint a kontroll csoportban.
Mindez azt jelenti, hogy a vesekőképződés jelentősen magasabb kockázatának voltak kitéve.
A kutatók az eredmények fényében azt javasolják, hogy mindenki vegyen részt rendszeresen orvosi kontroll vizsgálaton, különös figyelmet fordítva a vese állapotára, aki magas fehérjetartalmú étrendet követ .
A kutatást vezető h azt is hozzátette, hogy az ilyen étrendekkel járó káros egészségügyi hatások egy része nagy mennyiségű zöldség és gyümölcs fogyasztásával ellensúlyozható.
Ha a Ducan-diéta első 2 szakaszát ilyen szemszögből megvizsgáljuk, akkor láthatjuk, hogy az 1. szakaszban semmi sincs, ami a fokozott fehérjebevitel hatásait ellensúlyozná, hiszen sem gyümölcs, sem zöldség fogyasztás nem javasolt ebben a szakaszban. A rosthiány székrekedést fokozó hatását napi 1,5 evőkanál zabkorpával aligha tudjuk visszafordítani, különösen mivel a napi 1,5 liter folyadék mennyiség - zöldségek, gyümölcsök nélkül - kevesebb a napi ajánlott mennyiségnél. Ebben a szakaszban tehát az erős székrekedés, és akár az ennek szövődményeképp fellépő aranyér kialakulásának kockázatával is számolnunk kell.
A 2. szakaszban bizonyos zöldségeket már lehet fogyasztani, ami fenti hatást enyhítheti, viszont a tiszta fehérjenapokat és a fehérje-zöldség napokat felváltva kell tartani, a bélrendszer tehát nem tud teljesen regenerálódni.
Az ilyen arányú fehérjebevitel a tanulmányban leírt mechanizmussal növeli a vesebetegségek kialakulásának kockázatát.
A Ducan-diéta low fat, tehát alacsony zsírbevitelre törekszik. Ez többek között akadályozza a zsíroldékony vitaminok bejutását a szervezetbe, vitaminhiány kialakulásához vezethet.
Összességében tehát érdemes azon elgondolkodni, hogy egyensúlyban vannak-e a fogyással járó előnyök a diéta egészségi állapotra gyakorolt esetleg kedvezőtlen hatásával.
Friss kommentek