Néhány hete a Diéta és fitnesz magazin 2013. augusztusi számában olvasható Villámdiéta dinnyével c. cikk szakértői kommentjére kértek fel. A dinnyediéta nyaranként nagyon népszerű és hatásos eszköz egy kis salaktalanításra, de nem ártt, ha az előnyökkel és hátrányokkal egyaránt tisztában vagyunk a diéta megkezdése előtt.
Pro:
A görögdinnye sokáig tiltott gyümölcs volt a fogyókúrában magas glikémiás indexe (GI) miatt, a glikémiás telítettség (GL) 2004-es bevezetése óta azonban visszakerült az alakbarát gyümölcsök közé.
A GI az adott élelmiszer standard (50 g) szénhidrátot tartalmazó mennyiségére adott vércukorválasz alapján rangsorolja az élelmiszereket a fehér kenyérhez viszonyítva. A GL viszont az elfogyasztott szénhidrátmennyiséget is figyelembe veszi. Ha a GL érték 10 alatt van, az a vércukorszint változás szempontjából alacsony terhelési szintet jelent. A görögdinnye GI-je 72 (100 g), tehát magas, ám egy adag (120 g) 6 g szénhidrátot tartalmaz, ezért a GL-je 4,3, tehát az alacsony kategóriába sorolható. A dinnyediéta tervezésénél azonban figyelembe kell venni, hogy ne lépjük túl a napi 60-80 GL értéket. Eszerint napi 1200 g görögdinnyével 40 GL értéket elfogyasztunk, a maradék 20-40 GL jut az összes többi megevett ételre. Előnyös, hogy a görögdinnye 92% víztartalmával a napi folyadékbevitel egy részét is fedezi.
Kontra:
A dinnyediéta igazi gyorsdiéta, 4 nap alatt 2-3 kg fogyást ígér. Nem mindegy azonban, hogy a dinnyén kívül mit és mennyit eszünk. A klasszikus dinnyediéta napi 4-5 étkezést, és csak dinnyefogyasztást ír elő. A módosított diétában gyakrabban is lehet enni, ami a zsírlebontást akadályozza. A nem dinnyés étkezéseknél pedig fontos az egészséges karcsúságot elősegítő minőségi összetétel és mennyiség, különben akár hízás is előfordulhat.
Kérdés az is, hogy kinek ajánlott a dinnyediéta? Annak nem, akinek nagyobb súlyfeleslege van, hiszen 2-3 kg fogyás nem számol le a zsírfelesleggel, nem oldja meg a problémát. Annak sem, akinek ez a 2-3 kg fogyás hiányzik a jó formájához, mert ilyenkor nem az általános súlytöbblet, hanem a problémás helyi zsírpárnák okozzák a gondot, ezért inkább helyi kezelésre lenne szükség. A gyorsdiéta után a többség visszatér megszokott életstílusához, a gyorsan leadott kilók pedig még gyorsabban visszatérnek.
Friss kommentek