Küldetésem az egészséges karcsúság népszerűsítése – írom rövid bemutatkozásomban. Ez jól hangzik, de nem árt tisztázni, mit is értek egészséges karcsúság alatt. Az egészséges karcsúság kurzus 2. része az ideális testsúly és egészséges karcsúság közti kapcsolattal foglalkozik.
„Nekem mi az ideális testsúlyom, mennyit kell fogynom az eléréséhez?”. Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit feltesznek nekem.
A téma azért is érdekes, mert rengetegen állnak naponta a mérlegre, és minden egyes grammnyi változás a mennybe vagy a pokolba repíti őket.
Vannak, akik már mérlegfüggők, naponta többször mérik a súlyukat, pl. edzés előtt és után, szauna előtt és után, mintha az edzés vagy szaunázás közben a testükről lecseppenő verejtékcseppek bárkit közelebb vinnének a tökéletes testsúlyhoz. Ezért sokszor alkalmazom a „mérlegmegvonást”, amikor csak hetente kétszer szabad a mérlegre állni.
Vannak olyanok is, akik a struccpolitika jegyében soha nem állnak a mérlegre, mert nem akarnak szembesülni azzal, mennyit híztak az utolsó mérés óta (ami akár évekkel előbb is lehetett). Ilyenkor szintén a heti 2 mérlegelést javaslom, hogy leküzdjük a mérlegeléstől való félelmet.
A fogyási naplóban ezeket a testsúly értékeket havi dimenzióban és komplex módon értékeljük a testösszetétellel, testkörfogatokkal és egyéb paraméterekkel együtt.
És vannak olyanok is, akik soha nem mérik a súlyukat, nem is foglalkoztatja őket a téma, mégis ugyanazokban a méretű ruhákban járnak időtlen idők óta. Ők azok, akik ösztönösen vagy tudatosan képesek beállítani a súlyukat a számukra legoptimálisabb tartományba.
Létezik egyáltalán az ideális testsúly?
Ha az ideális testsúly fogalmát szeretnénk meghatározni, akkor nagyon leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy ha ideális a testsúlyunk, akkor jó esélyünk van az optimális egészségi állapotra, közérzetre, általános értelemben jó formában vagyunk.
Nem meglepő, hogy az ideális testsúly fogalmának megalkotására a biztosítótársaságok adtak megbízást, hiszen az életbiztosítási statisztikák azt mutatták, hogy van egy olyan testsúly-tartomány, ami jobb egészséggel, hosszabb élettartammal jár együtt.
Persze amikor mi a mérlegre állunk, nem a biztosítótársaságok fejével gondolkozunk.
Amikor a mérlegre állunk, valójában gyorsan berakjuk az aktuális testsúlyunkat az életünk rendszerében úgy, hogy egy viszonyítási rendszerben helyezzük el: pl. fogytunk vagy híztunk az előző méréshez képest, többet mutat-e a mérleg, mint 10 évvel ezelőtt, vagy milyen a súlyunk a legjobb barátnőnk súlyához képest.
Az ideális testsúly meghatározásakor a különféle táplálkozástudományi képletek, táblázatok szintén viszonyítási alapokat használnak fel.
Alapeset:
Az ideális testsúly táblázatok jellemzője, hogy az ideális testsúly tartományon belül tartalmaznak egy átlagértéket, és 2 határértéket. Az egyik határ az ideális testsúly tartomány alsó, a másik a tartomány felső határértékét jelzi. A két határérték közti tartomány teljes egészében az ideális testsúly zónához tartozik! Az ideális testsúly táblázatok egyébként alapértelmezetten a nem és testmagasság alapján kalkulálnak.
Fejlettebb változat:
Kicsit jobb, ha a kalkulációnál az életkort is figyelembe veszik, az még jobb, ha a csuklókörfogat alapján a könnyű vagy nehéz csontozat is a kalkuláció részét képezi (pl. a MediFat Ideális testsúly kalkuláció figyelembe veszi a csontozatot).
Ha valamelyik ideális testsúly kalkulátor segítségével kikalkuláljuk a saját ideális testsúlyunkat, mindjárt felvetődik egy kérdés:
Elégedettek vagyunk a kalkulált értékkel?
Tapasztalataim szerint többnyire nem, és ez nem véletlen.
Például az átlagnál alacsonyabb és magasabb emberek esetében az ideális testsúly érték eleve nagyon pontatlan.
Ráadásul az adatok értékelése mindig szubjektív. Azok, akiknek testsúlya normális vagy az alatt van, általában magasnak találják a rájuk vonatkozó ideális testsúly értéket.
Akik súlya jóval az ideális testsúly érték felett van, a csontozatuk és egyéb tényezők alapján úgy ítélik meg, hogy számukra elérhetetlenül alacsony az ideális testsúly.
Hol van akkor az igazság?
Az igazság az, hogy az aktuális testsúly és az ideális testsúly is csak egy nagyon felületes tájékoztató paraméter, semmit nem mond a szervezet aktuális állapotáról vagy az egészségi állapotról, és a változások követésére sem igazán alkalmas.
Ez a tény a tudományos kutatásokban is okozott fennakadást, ezért került széles körű bevezetésre a Testtömeg index (BMI) fogalma.
Összefoglalásképpen elmondhatjuk, hogy ha a testsúlyunk az ideális testsúly zónában van, az hasznos lehet a számunkra, de vannak ennél sokkal pontosabb tájékoztatást nyújtó paraméterek, amelyek ismerete sokkal fontosabb a számunkra.
Az egészséges karcsúság és az ideális testsúly tehát nem ugyanaz a fogalom, bár az egészségesen karcsú emberek nagyobb részének testsúlya általában az ideális testsúly zónában található, de ez nincs minden esetben így.
Az Egészséges karcsúság kurzus tovább folytatódik. A következő részben kiderítjük, hogy a BMI-nek és a testösszetételnek van-e köze az egészséges karcsúsághoz.
Tetszett a bejegyzés, és talán valamelyik ismerősnek is hasznos lenne? Irány a Megosztás!
Vélemény, hozzászólás? Várom!
Friss kommentek