Az utóbbi években Nyugat-Európa után Magyarországra is begyűrűzött a medvehagyma-láz. Manapság a tavaszi tisztítókúra elképzelhetetlen a medvehagyma vagy más néven vadfokhagyma nélkül.
A medvehagyma évelő növény. A nedves, árnyas erdőkben érzi jól magát. Erősen fokhagymaillatú levelei kora tavasszal jelennek meg, és a nyár közepére elszáradnak.
Leveleit tavasszal, a virágzás előtt szedik, és frissen vagy mélyfagyasztva használják elsősorban, mert szárítva gyógyhatása gyengül.
Vigyázat: Gyűjtéskor fontos az óvatosság, mivel a medvehagyma könnyen összetéveszthető a – hasonló körülmények között élő – májusi gyöngyvirággal, illetve az őszi kikericcsel. Mindkét esetben az eredmény súlyos, esetenként halálos mérgezés lehet.
A medvehagyma és a másik két növény közti legfőbb különbség az, hogy a medvehagyma levelei és virágzata is erősen fokhagyma-illatúak, míg a másik két növényé nem. A gyöngyvirág levelei rövidebbek, szélesebbek, tojásdad alakúak, egy tőről mindig két levél nő; virágai pedig nem a szár csúcsán, hanem a tő közelében erednek és édes illatúak. A medvehagymához alakban közelebb álló kikericsnek pedig más az élőhelye: a medvehagymával ellentétben füves réteken, napfényes mezőkön nő. Ezért jobb, ha nem a vadon élő, hanem a termesztett növényt fogyasztjuk (és lehetőleg a medvehagymát ne a gyöngyvirág mellett termesszük a kertben), vagy boltban vásároljuk meg, akár mélyfagyasztott formában.
Miért érdemes a medvehagymát fogyasztani?
A medvehagyma nagyon jót tesz az egészségünknek.
Nyersen feldarabolva ehetjük kókuszzsíros vagy vajas kenyérre szórva, de bármilyen salátákhoz hozzákeverhetjük.
Fűszerezhetünk vele leveseket, főzhetünk belőle medvehagyma-krémlevest többféle módon. Biztos szeretjük majd pestóként (olajjal, parmezán sajttal, sóval és magokkal összeturmixolva) is, hús-, rizs-, vagy tésztaételekre szószként öntve.
A jellegzetesen erős illatát az ételekbe keverve elveszti, így nagyon kellemes aromát ad az ételeknek.
További felhasználási lehetőség, ha a spenóthoz hasonlóan készítjük el főzelékként. Rántás nem kell hozzá, enyhén pároljuk, majd összeturmixoljuk és behabarjuk.
Kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre, krónikus hasmenés és szorulás ellen jó hatású. A medvehagyma a szédülést, fejfájást enyhíti, a magas vérnyomást csökkenti.
A medvehagyma tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését, tisztítja a vért, ezért tavaszi tisztítókúra, húsvét előtti böjt során ne hagyjuk ki a repertoárunkból. Nyugtató hatása miatt jó a stressz ellen. Változó kori panaszok esetén is használható, a védikus tanítások szerint vágyfokozó hatása is van.
FIGYELEM!!
A medvehagyma enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel együtt fogyasztása nem javasolt, mert a vérzés kockázatát fokozza. Ugyanezért nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és rendszeres fogyasztása a nem szteroid véralvadásgátlót, gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára csak orvosi felügyelettel engedhető meg.
Friss kommentek